• ppapco@yahoo.com
 • ایران - مشهد، فکوری 59، پلاک2

دستگاه قابل حمل تصفیه آب های سطحی با قابلیت حذف عوامل بیماری زا

آب آشامیدنی از نیازهای اساسی انسان است. امروزه وجود منابع آب در کشورها، امتیازی بزرگ برای توسعه و پیشرفت آن کشور محسوب می شود. کمبود آب، مشکلات کیفیت آب و عدم دسترسی همگان به آب آشامیدنی سالم در سطح کشور ایجاب می کند، که مدیریت تامین آب بازنگری جدی شود. کشور ما و بویژه استان پهناور سیستان و بلوچستان به دلیل گستردگی و پراکندگی جمعیت با مشکل اساسی کمبود آب آشامیدنی سالم و بهداشتی مواجه هست. در مناطقی جنوبی این استان بیشتر از آب های ساکن سطحی و فصلی استفاده می شود که آلودگی میکروبی و باکتریایی دارد و حاوی پاتوژن های بیماری زا هستند. متاسفانه سالیانه کودکانی در این مناطق به دلیل عدم دسترسی به آب سالم و لوله کشی و در هنگام استفاده از این تالاب ها مورد حمله گاندوها قرار می گیرند و جان خود را از دست می دهند و یا منجر به قطع عضو می شود.

یکی از روش های تامین آب آشامیدنی در این منطقه استفاده از پتانسل آبی وضع موجود می باشد. در وضعیت موجود تعداد  200روستا وجود دارد که آب مورد نیاز خود را از هوتک ها تامین می کنند. گستردگی این استان و پراکندگی منابع آبی سبب شده تا امکان تصفیه منابع بزرگ آبی و سپس انتقال آن به اقصی نقاط استان نباشد، لذا بایستی روشی برای تصفیه پیشبینی گردد تا بتوان از این منابع بهره برد. دستگاه تصفیه آب قابل حمل یکی از بهترین گزینه ها برای تامین آب مورد نیاز این مناطق از منابع سطحی میباشد.

این دستگاه سبک، ساده، قابل حمل و مقرون به صرفه بدون هیچگونه نیاز به استفاده از انرژی الکتریکی میباشد. عمدتا در مناطق دور افتاده و شرایط سخت قابل استفاده بوده و قادر به تامین نیاز آب آشامیدنی برای ده ها تا صدها نفر تنها با یک سیستم تصفیه میباشد. دستگاه دارای بازدهی بالا و بسیار سبک بوده،  18کیلوگرم وزن دارد و بدون نیاز به برق می تواند 500 لیتر در ساعت که معادل آب آشامیدنی حدود 2000 نفر در شبانه روز ظرفیت دارد.

شرایط عملیاتی

حداکثر فاصله منبع آب ورودی تا دستگاه:  50متر

✓ فشار عملیاتی:  1.5- 0.3اتمسفر

✓ میانگین ظرفیت عملیاتی ( در فشار  1اتمسفر 🙂  500لیتر بر ساعت

✓ دستگاه تصفیه آب موبیل یک راه حل منحصر بفرد برای رفع مشکل نیاز به آب آشامیدنی قابل اعتماد و با کیفیت بالا برای تعداد قابل توجهی از مردم در شرایط بسیار دچار ( فقدان پرسنل فنی ماهر، فقدان انرژی الکتریکی و …) میباشد.

آزمایشگاه روغن

گازكروماتوگرافي روغن

اين آزمايش مهمترين روش براي تشخيص عيوب در حال تكوين ترانس است. وظيفه دستگاه گاز كروماتوگرافي آناليز گازهاي محلول در روغن عايقي ترانس مي باشد. اين آناليز جهت شناخت وضعيت موجود و نحوه عملكرد ترانسفورماتورهاي قدرت به كارمي رود بدين صورت كه با تشخيص ميزان گازهاي محلول در روغن مي توان از صحت عملكرد ترانس اطمينان حاصل نموده و از بروز حوادث احتمالي جلوگيري نمود.

آزمايشات كنترل كيفيت روغن

روغن ترانسفور ماتور سه وظيفه اصلي عايق كنندگي، خنك كنندگي و محافظت از اجزاي داخلي ترانس را به عهده دارد. آزمايشات فيزيكي و شيميايي  براي تعيين صحت عملكرد روغن در رابطه با وظايف فوق را به عهده دارد كه در استاندارد IEC 60422 به تفصيل به آن پرداخته شده است.

  آزمايشات فيزيكي روغن

 • چگالی (دانسيته) در 20˚C
 • كشش بين سطحي
 • ويسكوزيته در 40˚C و100˚C
 • نقطه ريزش
 • نقطه اشتعال

با انجام اين آزمايشات وضعيت كيفي روغن مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

آزمايشات الكتريكي روغن

ولتاژ شكست
تانژانت دلتا
مقاومت ويژه در 90 درجه سانتی گراد

اين تستها وضعيت عايقي روغن را تعيين كرده و با مقايسه آنها با مقادير استاندارد مقاومت روغن در برابر استرسهاي الكتريكي اندازه گيري مي شود.

آزمايشات شيميایي روغن

 • رطوبت
 • اسيديته
 • PCB ( تعيين ميزان سمي بودن روغن)
  اين تستها براي تشخيص رفتار شيميايي  روغن بكار برده مي شود.

PCB: اين مواد بسيار سمي بوده و بعلت پايداري، مقادير غير مجازي از آنها در منابع زيست محيطي مختلف مانند منابع آبي و غذائي در بعضي نقاط ديده شده است. با روش اندازه گيريPCB  يكي از مهمترين منابع آلوده كننده محيط زيست كه بشكل روغن هاي عايقي در گذشته بكار مي رفته و اكنون دستور منع مصرف دارند شناسايي مي شود واقدامات بعدي از قبيل جمع آوري و يا تخريب برروي آن انجام مي شود.

آزمايشات كنترل كيفيت گاز SF6

شامل: رطوبت، اسيديته و خلوص گاز

SF6 (هگزافلوريد گوگرد) ماده بسيار عالي براي قطع قوس الكتريكي است. اين گاز انرژي بالاي ناشي از  قوس را  به خوبي خنك مي سازد و خاصيت الكترونگاتيويته آن باعث مي شود تا ولتاژهاي بالا را تحمل نمايد.تحت شرايط مشابه قدرت خاموش‌كنندگي SF6  تا صد  برابر بالاتر از هوا است و استقامت الكتريكي آن 5/2 تا 3 برابرهوا مي باشد بنابراين هرگونه آلودگي در گاز يا تغيير در تركيب شيميايي آن منجربه صدمه زدن می شود.

تست فورفورال

عامل اصلي تعيين كننده عمر ترانس كاغذ است .تخريب مواد سلولزي عايق جامد تجهيزات برقي پر شده با روغن منجر به تشكيل چند تركيب ويژه حاصل از تجزيه سلولز همچون مشتقات فوران مي باشد .مشتقات فوران با وجود اين كه سهم بزرگي از باقيمانده هاي جذب شده روي كاغذ هستند به طور جزئي در روغن قابل حل مي باشند كه اندازه گيري اين مقاديروضعيت كاغذ ترانس را مشخص مي كند.

از دیگر فعالیت های این شرکت می توان به بررسی پايداری اکسيداسيون روغن – (تعیین پایداری اکسیداسیون روغنی های معدنی عایق برمبنای مقداراسیدیته حاصل شده ومقدار لجن تولید شده)، تصويربرداري حرارتي (ترموويژن)، تستهای الكتريكال تجهيزات بیرونی پستهاي فشار قوي اشاره نمود. شرکت پویا پژوهش اروید پاژ همواره در تمامی مراحل تحقیقات ، فعالیت ها و ساخت دستگاه های اشاره شده از مشاوره  و رهنمودهای پرفسور برسی بهره مند بوده است.

این شرکت هم اکنون در حال ساخت دستگاههایی همچون دستگاه اندازه گیری تانژانت دلتا و سایر ادوات مربوط به ترانسفورماتور و تجهیزات فشار قوی موردنیاز جهت تعمیر و نگهداری شبکه برق کشور می‌باشد، در ضمن شرکت موفق به ساخت دستگاهایی نظیر خشک کن انلاین و دستگاه سنجش میزان اسیدیته گاز SF6 گردیده که این دو دستگاه در مرحله تست می باشند.


تصفیه شیمیایی آنلاین روغن ترانسفورماتور

تصفیه شیمیایی روغن ترانسفورماتور

ترانسفورماتور مهم ترین و گران ترین تجهیز در سیستم‌های قدرت محسوب می‌شود. خروج ترانسفورماتور از مدار در اثر بروز عیب باعث وارد آمدن خسارات جبران ناپذیری خواهد شد. اهمیت و جایگاه ترانسفورماتور در سیستم قدرت ایجاب می‌کند که در کلیه مراحل طراحی، ساخت، بهره‌برداری و نگهداری ترانسفورماتور دقت بسیار بالایی لحاظ شود. امروزه بحث نگهداری در سیستم قدرت بخصوص در مورد ترانسفورماتورها بسیار مورد توجه قرار گرفته است و به عنوان عاملی که می‌تواند در بهبود عمر تجهیز، قابلیت اطمینان تجهیز و کل سیستم موثر باشد قلمداد می‌شود. وجود بازدیدهای دوره‌ای یا پیشگیرانه با ذکر فواصل زمانی و نوع بازدیدهای لازم و نیز توجهات و توصیه های لازم برای نگهداری بهتر با توجه به تجارب مختلف باعث افزایش عمر ترانسفورماتور و کاهش صدمات ناخواسته خواهد شد. امروزه با گذشت بیش از 40 سال از نصب ترانسفورماتورها در کشور و افزایش بار سیستم، پیری ترانسفورماتورهای قدرت یکی از نگرانی­ های اصلی شبکه می­ باشد.

 

مهم ترين قسمت ترانسفورماتورها كه عامل اصلي پيري ترانسفورماتور است عايق آن هاست كه معمولا از اجزاي سلولزي و روغن تشكيل مي‌شوند. در اين ميان روغن ترانسفورماتور وظایف گوناگوني از جمله ايزولاسيون، خنك كنندگي و اطلاعات در مورد وضعيت پيري و كار ترانسفورماتور به عهده دارد.

 

عمر ترانسفورماتور با عمر عایق کاغذ آن برابر است؛ بنابراین برای افزایش عمر ترانسفورماتور باید عمر عایق کاغذی را افزایش داد. برای جلوگیری از فرسودگی کاغذ، می­ بایست از فرسودگی روغن جلوگیری به عمل آید. برای جلوگیری از فرسودگی روغن و هم چنین بازیافت روغن فرسوده انجام تصفیه شیمیایی لازم است. این نوع تصفیه به بهبود رنگ، کاهش اسیدیته، افزایش کشش سطحی روغن ترانسفورماتور و حذف آلودگی­ های قطبی روغن می‌انجامد.

 

تصفیه شیمیایی روغن ترانسفورماتورهای قدرت برای اولین بار در کشور توسط شرکت پویا پژوهش آروید پاژ عضو گروه مهام شرق در جهت جلوگیری از واردات بی رویه روغن در شرایط تحریم مطرح گردید. در همین راستا تحقیقات یک ساله بصورت منسجم انجام گرفت. ماحصل این تحقیقات فشرده خریداری یک دستگاه تصفیه شیمیایی روغن با بروزترین تکنولوژی در دنیا برای اولین بار در ایران در سال 1391 شد. این دستگاه مورد استقبال گسترده مدیران شرکت توانیر قرار گرفته و همچنین تاییدیه تصفیه شیمیایی توسط این شرکت بصورت بخش‌نامه ای به کلیه شرکت­های برق منطقه‌ای ابلاغ گردید. به دلیل استقبال چشمگیر از نتیجه کار تصفیه شیمیایی، دستگاه دیگری نیز از کشور آلمان خریداری شد. تاکنون بیش از 850.000 لیتر روغن فرسوده (54 عدد ترانسفورماتور برقدار) توسط این دستگاه‌­ها تصفیه شده است. این تصفیه‌ها چه از لحاظ کیفی و چه از نظر نحوه انجام، موفقیت آمیز بوده به‌گونه‌ای که در حین تصفیه ترانسفورماتورهای برقدار هیچ‌گونه آلارم یا تریپ ناشی از رله بوخهلتز و هیچ گونه اخطاری از این بابت در روند تصفیه در ترانسفورماتور اتفاق نیفتاده است.

 

کلیه مراحل تصفیه شیمیایی از آغاز و همچنین پایش سالانه روغن تصفیه شده تحت نظارت و راهنمایی‌های اساتید موسسه شرینگ آلمان انجام می‌شود. همچنین همکاری‌های بسیار ارزشمندی در این زمینه با موسسه شرینگ صورت گرفته است. پایش آنتی‌اکسیدان ترانسفورماتورهای تصفیه شده بصورت سالانه انجام و مورد بررسی قرار می‌گیرد تا در صورت نیاز عمل تزریق آنتی‌اکسیدان انجام گردد. تمامی این روند توسط متخصصان ایرانی انجام می‌شود.
تاکنون این دستگاه­ها به لطف حمایت‌های بی­دریغ مدیران شرکت توانیر به اقصی نقاط کشور منتقل شده و نتایج درخشانی را در تصفیه شیمیایی روغن ترانسفورماتور هم در زمینه نیروگاهی و هم در زمینه پست‌های قدرت از خود به جای گذاشته است از این جمله می‌توان به نیروگاه شهید عباسپور، شرکت های برق منطقه‌ای خراسان، غرب کشور، فارس، هرمزگان و سمنان اشاره نمود.

تصفیه شیمیایی با حذف آلودگی ­های قطبی و شیمیایی، رطوبت، ذرات معلق موجود در روغن و هم چنین بهبود رنگ روغن، روغن فرسوده را به روغن نو به­ گونه­ ای تبدیل می کند که روغن پس از تصفیه، ملاک­ ها و شرایط توصیف شده در استاندارد جهانی IEC 60296 را برآورده می­ کند. از جمله محاسن تصفیه شیمیایی به طورکلی می توان به افزایش عمر روغن، افزایش عمر کاغذ ترانسفورماتور و در نتیجه افزایش چشمگیر عمر ترانسفورماتور اشاره کرد. این روش دارای مزیت­های زیادی نسبت به تعویض می باشد که از این جمله می­ توان به هزینه کم، جلوگیری از هدررفتن با بازیافت روغن، عدم نیاز به نگهداری روغن آلوده و فرسوده، حفظ محیط زیست، جلوگیری از خاموشی شبکه با تصفیه آنلاین، عملکرد بهتر نسبت به حالت تعویض روغن و عدم نیاز به بازکردن درپوش ترانسفورماتور اشاره نمود.

 

 

تصفیه شیمیایی روغن ترانسفورماتور­های قدرت برای اولین بار در کشور توسط گروه مهام شرق در جهت جلوگیری از واردات بی رویه روغن در شرایط تحریم با همکاری شرکت توانیر مطرح گردید. در همین راستا تحقیقات یک ساله بصورت منسجم در این باره انجام گرفت. ماحصل این تحقیقات فشرده خریداری یک دستگاه تصفیه شیمیایی روغن با بروزترین تکنولوژی در دنیا برای اولین بار در ایران در سال 1391 شد. این دستگاه مورد استقبال گسترده مدیران شرکت توانیر قرار گرفته و همچنین تاییدیه تصفیه شیمیایی توسط این شرکت به کلیه شرکت های برق منطقه‌ای ابلاغ گردید. تاکنون این دستگاه به اقصی نقاط کشور منتقل شده و نتایج درخشانی را در تصفیه روغن ترانس هم در زمینه نیروگاهی و هم در زمینه پست‌های قدرت از خود به جای گذاشته است. از این جمله می توان به نیروگاه شهید عباسپور، برق­های منطقه ای غرب، خراسان، هرمزگان، مازندران، کرمان و برق منطقه‌ای سمنان اشاره نمود.

تصفیه شیمیایی بنا به تعریف استاندارد IEC عبارت است از: حذف هر گونه آلودگی‌های قطبی و شیمیایی روغن از جمله اسیدها، آلدهیدها، کتون‌ها، استرها و ترکیبات آروماتیکی. این فرآیند باعث بهبود پارامترهای شیمیایی روغن از جمله عدد خنثی­سازی (اسیدیته)، کشش سطحی، ضریب تلفات و رنگ روغن می­شود. طبق نظریه مایر، نقطه­ی شروع تصفیه شیمیایی با پارامتر M.I.N (عدد مایر) مشخص می­شود. این پارامتر از حاصل تقسیم مقدار کشش سطحی بر مقدار اسیدیته به­دست می­آید. با طی شدن پروسه­ی پیری روغن این پارامتر سیر نزولی دارد. هنگامی­که اندازه­این پارامتر از 300 کمتر گردد؛ پیشنهاد می شود که در اولین فرصت تصفیه شیمیایی انجام گردد.

مهم­ترين قسمت ترانسفورماتورها كه عامل اصلي پيري ترانسفورماتور است عايق آنهاست كه معمولا از اجزاي سلولزي و روغن تشكيل مي‌شوند. در اين ميان روغن ترانسفورماتور وظایف گوناگوني از جمله ايزولاسيون، خنك كنندگي، آغشته نمودن اجزاء سلولزي و اطلاعات در مورد وضعيت پيري و كار ترانسفورماتور بعهده دارد. در اثر عوامل مختلف از جمله رطوبت، اكسيژن و حرارت،سرعت پير شدن عايق ترانسفورماتور افزايش يافته و باعث ايجاد پراكسايد، آب، اسيد‌ و در نهايت لجن مي‌شوندكه این پدیده به نوبه خود باعث كاهش خنك‌كنندگي و کاهش بارگيري ترانسفورماتور و موجب پيري زودرس سلولز و در نهايت مرگ ترانسفورماتور مي‌شود. لازم به ذکر است که افزایش هر 8 درجه دما برای روغن ترانسفورماتور یا دو برابر شدن مقدار رطوبت روغن ترانسفورماتور باعث نصف شدن عمر ترانسفورماتور می شود. بنابر آمار سال 1390 حدود بیش از 15 میلیون لیتر روغن با عمر بالای 30 سال در کشور موجود است.

عمر ترانسفورماتور با عمر عایق کاغذ آن یکسان است؛ بنابراین برای افزایش عمر ترانسفورماتور باید عمر عایق کاغذی را افزایش داد. برای جلوگیری از فرسودگی کاغذ، می­بایست از فرسودگی روغن جلوگیری به­ عمل آید. هم­چنین برای جلوگیری از فرسودگی و بازیافت روغن فرسوده، انجام تصفیه شیمیایی لازم است. این نوع از تصفیه به بهبود رنگ، اسیدیته، کشش سطحی روغن ترانسفورماتور و حذف آلودگی­های قطبی روغن می­انجامد. جدول فوق دو پارامتر اسیدیته و کشش سطحی روغن ترانسفورماتور را به ازای کیفیت­های مختلف روغن بیان می­کند. هدف تصفیه شیمیایی، تبدیل روغن کارکرده و فرسوده به روغن با ویژگی‌های روغن نو است؛ بطوریکه روغن پس از تصفیه، ملاک­ها و شرایط توصیف شده در استاندارد IEC مربوطه را برآورده می­کند.

مزایای تصفیه شیمیایی

از جمله محاسن تصفیه شیمیایی می­توان به افزایش عمر روغن، افزایش عمر کاغذ ترانسفورماتور و در نتیجه افزایش عمر ترانسفورماتور اشاره کرد. این روش دارای مزیت­هایی نسبت به تعویض می­باشد که از این جمله می‌توان به هزینه مناسب، جلوگیری از هدررفتن روغن با بازیافت روغن، عدم نیاز به نگهداری روغن آلوده و فرسوده، حفظ محیط زیست با انبار نکردن روغن آلوده، جلوگیری از خاموشی شبکه با تصفیه آنلاین، عملکرد بهتر نسبت به حالت تعویض روغن و عدم نیاز به بازکردن درپوش ترانسفورماتور و همچنین شست و شوی موثر سیم‌پیچ ها و لجن زدایی اشاره نمود. قابل ذکر است که در حالت تعویض روغن به علت اینکه تمام آلودگی و ترکیبات اسیدی از ترانسفورماتور خارج نمی‌شود سرعت آلودگی روغن نو نسبت به حالت تصفیه آنلاین بیشتر است. در شکل زیر سه حالت تعویض، تصفیه فیزیکی و شیمیایی با هم مقایسه شده است. در شکل 4 نمودار چند ساله از نتایج تعویض روغن، در مقایسه با تصفیه شیمیایی مقایسه شده است. در روند پیری روغن، مشاهده می‌شود که تصفیه شیمیایی به دلیل ویژگی‌های منحصر بفرد نسبت به تعویض روغن، نتایج بسیار بهتری دارد و حتی در سال‌های پیش روی انجام این عملیات، شرایط روغن در صورت نگهداری مناسب، شرایط مناسبی خواهد داشت. اما در این نمودار آمده است که در صورت تصفیه کم و ناقص، شرایط خوبی برای روغن متصور نخواهد بود. این نتایج برای ده سال ثبت و پیگیری شده است که می‌تواند مرجع مناسبی برای تصمیم گیری انجام تصفیه شیمیایی باشد.

تصفیه آنلاین (برقدار) ترانسفورماتور

تصفیه شیمیایی و فیزیکی می­تواند به دو صورت آنلاین و آفلاین انجام گیرد. تصفیه آنلاین در حالتی­ که ترانسفورماتور برق­دار است؛ انجام می­گیرد. از مزایای این نوع تصفیه نسبت به تصفیه آفلاین می­توان به کاهش خاموشی اشاره کرد. هم­چنین لرزه‌ها و ارتعاشات مکانیکی در کنار دمای روغن در حالت آنلاین کمک می­کند که آلودگی­های درون ترانسفورماتور نسبت به حالت آفلاین، بهتر خارج شده و تصفیه گردند. یکی از مهم ترین دلایل تاثیرگذاری تصفیه آنلاین، گرم بودن هسته و لرزش‌ها ارتعاشات مکانیکی موجود به علت برق‌دار بودن و کارکرد ترانسفورماتور است که باعث می‌شود لجن زدایی آن به خوبی انجام گیرد و این قضیه در تصفیه شیمیایی روغن بسیار مهم است؛ در صورتی که در ترانسفورماتورهای آفلاین این موضوع به این شکل اتفاق نخواهد افتاد. به همین دلیل تصفیه در حالت آنلاین همواره عملکرد بهتری را نسبت به تعویض روغن دارا می­باشد. هنگام تصفیه شیمیایی از تجهیزات خاصی جهت جلوگیری از ورود هوا به ترانسفورماتور برق­دار استفاده می‌شود.

از طرف دیگر در تصفیه نوع آفلاین لجن موجود در ترانسفورماتور به طور کامل در روغن حل نشده و با گذشت زمان نتیجه مطلوبی در پی نخواهد داشت. به عنوان مثال نمونه‌ای از تصفیه شیمیایی به صورت آفلاین (ترانسفورماتور 63 سیار پست نجفی خراسان رضوی) در جدول 5 آورده شده است. این ترانسفورماتور برای بار اول در سال 94 به صورت آفلاین تصفیه شیمیایی گردید ولی بعد از گذشت دو سال، در سال 96 به دلیل افزایش مقدار اسیدیته، دوباره تصفیه شیمیایی گردید. در ابتدای امر، تصفیه شیمیایی به علت کنار گذاشته شدن ترانسفورماتور، به صورت آفلاین یا بدون برق تصفیه گردید که نتایج بسیار مناسبی در بر داشت و عملکرد مناسب و بدون مشکل تصفیه شیمیایی اثبات شد، در دو سال بعد، پس از برق دار کردن تجهیز و استفاده مجدد از ترانسفورماتور مشاهده شد که پارامترهای روغن بدتر شد و این قضیه مشاهده شد که تصفیه آفلاین و آنلاین چه تفاوت مهمی با هم دارد. مجددا پس از گذشت دو سال، عملیات تصفیه شیمیایی انجام شد و هنوز روغن آن شرایط مناسبی دارد. پارامترهای این ترانسفورماتور قبل و بعد از هر دو تصفیه به شرح جدول زیر است.

گوشه ای از پروژه های انجام شده تصفیه شیمیایی ترانسفورماتور در استان های مختلف در زیر آمده است

تصفیه شیمیایی روغن توربین

توربین­ها دستگاه مکانیکی دواری هستند که انرژی موجود در حرکت سیال را به کار تبدیل می­کنند. این تجهیزات یکی از انواع توربو ماشین­ها هستند که حداقل دارای یک بخش دوار است وبه آن­ها روتور گفته می­شود. زمانی­که سیال با سرعت مشخص به توربین برخورد می­کند پره­های آن به حرکت در می­آیند و این پره­ها در زمان حرکت دارای انرژی مکانیکی هستند و می­توانند با تبدیل این انرژی به انرژی الکتریکی تولید برق کنند.

عمر این تجهیزات با ارزش و قطعات این سیستم به تغذیه مداوم روغن با کیفیت مناسب، حجم کافی، درجه حرارت و فشار تعریف شده وابسته است. روان­کاری نادرست ماشین آلات علاوه بر آنکه باعث تقلیل راندمان مکانیکی و پایین آمدن بازده زمانی می­شود، سبب فرسایش بیش از حد، فرسودگی و از کار افتادن زودرس ماشین می­گردد. روانکاری نقش مهمی در انجام حرکت صحیح، مداوم و اقتصادی توربین دارد.

روغن­ توربین معمولا یک روغن پایه پارافینیک با 2% ادتیو است که این درصد شامل ادتیو­های آنتی اکسیدان، ضد­زنگ و خوردگی، ضد کف و سایش می­باشد.

وظایف سیستم روغن کاری به شرح زیر می­باشد:

 1. کنترل ارتعاشات شفت توربین
 2. روان­کاری
 3. خنک­کاری
 4. دور کردن آلودگی از یاتاقان­ها
 5. محافظت در برابر خوردگی و زنگ­زدگی
 6. کاهش اصطکاک

مهم­ترین وظیفه سیستم روغن­کاری توربین، کنترل ارتعاشات و عبور از فرکانس طبیعی در زمان دور دادن توربین است؛ زیرا در ماشین­های بزرگ(مثل توربین­ها)، بلبرینگ معمولا توان عبور از فرکانس طبیعی را ندارد و برای عبور از آن به فیلم روغن (Oil film) احتیاج دارد.

اکسیداسیون، تخریب حرارتی روغن، آلودگی خارجی و مصرف ادتیو­ها سبب تخریب روغن توربین می­شوند. در اثر اکسیدشدن روغن توربین کربکسیلیک اسید­ها، آلدهیدها و کتون­ها تولید می­شوند که در صورت ادامه فرآیند اکسیداسیون ، وارنیش و لجن در روغن تشکیل می­شود.

استاندارد ASTM پروتکل D4378 را برای پایش وضعیت روغن معرفی کرده­است. این استاندارد خواص فیزیکی و شیمیایی، اندازه­گیری آلودگی­ها و خواص عملکردی روغن را بررسی می­کند. بهترین لیست آزمایش­ها جهت پایش وضعیت روغن به­صورت ماهیانه ویسکوزیته، عدد اسیدی، آب، شمارش ذرات و آنالیز می­باشد. بررسی شرایط روغن توربین شمایی خوبی از وضعیت توربین را بیان می­کند که جهت حفظ این تجهیز ارزشمند بسیار حائز اهمیت می­باشد.

تصفیه شیمیایی روغن هیدرولیک

روغن هيدروليک همچون روغن هاي ديگر از اختلاط “روغن پايه” و مواد افزودني توليد مي شود. که مي تواند با توجه به نوع روغن پايه و مواد افزودني، کاربرد هاي مختلفي در سيستم هاي گوناگون داشته باشد.
روغن هيدروليک را مي توان پر مصرف ترين روغن صنعتي ناميد، و از اينرو با توجه به مصرف بالا و کاربردهاي متنوع و شرايط کاري گوناگون ، اين روغن نيز از تنوع بالايي برخوردار است. در واقع روغن هيدروليک در يک سيستم نقش انتقال دهنده انژي را بازي مي کند و در صورتي که اين روغن دچار مشکل شود ، اين وظيفه بخوبي انجام نشده و سيستم با اختلال يا توقف در کارکرد روبرو مي گردد.
بطور کلي روغن هاي هيدروليک بر اساس استاندارد ISO 6743 به سطوح کيفيت زير تقسيم بندي مي شوند:
1- HH: روغن پايه معدني بدون مواد افزودني. اين اولين نسل از روغن هاي هيدروليک بود.
2- HL:  با اضافه کردن مواد افزودني ضدزنگ و ضد اکسيداسيون نسل جديدي از اين روغن ها بوجود آمد که به اين گروه روغن هاي گردشي نيز گفته مي شود.
3- HM:  با اضافه کردن مواد افزودني ضد سايش به روغن هاي HL روغن هاي هيدروليک جديد توليد شد که در حال حاضر پر مصرف ترين روغن هاي هيدروليک هستند.
4- HV: با بالا بردن شاخص گرانروي روغن هاي هيدروليک HM ، اين سطح کيفيت بدست آمد، که براي کار کرد در محدوده دمايي وسيع مناسبند.
5- HG:  اين روغن ها که به روغن هيدروليک ماشين ابزار معروفند، با خاصيت چسبندگي که دارد ، در سيستم هاي کشويي رفت و برگشتي از سيستم به بيرون پرتاب نمي شوند.
بطور کلي وظايفي که از يک روغن هيدروليک انتظار مي رود ، روانکاري، انتقال نيرو، کاهش اصطکاک و سايش، محافظت از زنگ زدگي اجزاء سيستم و سازگاري با تمام اجزاء سيستم است. دسته ديگر از روغن هاي هيدروليک هستند که به روغن سيالات هيدروليک ضد آتش معروف هستند. البته اين بدين معني نيست که اين سيالات در مجاورت با آتش شعله ور نمي شوند، بلکه آنها در مجاورت با آتش ديرتر شعله ور شده و در برابر انتشار شعله مقاومت مي کنند. اين دسته از روغن ها معمولا در مکان هايي که احتمال آتش سوزي زياد است (مانند درب کوره هاي ذوب فلزات) مورد استفاده قرار مي گيرند.
آنچه در کار کردن با روغن هاي هيدروليک بايد در نظر داشت اين است که روغن هاي هيدروليک مانند “روغن هاي توربين” به شدت به آلودگي هايي که وارد آنها مي شوند حساس هستند و خصوصيات فيزيکي و شيميايي آنها در اثر آلودگي و ايجاد شرايط سخت کاري براي روغن دچار مشکل خواهد شد. همچنين در هنگام انتخاب روغن براي سيستم هيدروليک، با استفاده از مشاوره کارشناسان روانکاري ، روغن مناسبي را انتخاب کنيد و با رعايت موارد و نکات کاربردي براي مصرف، تعويض، سرريز و از همه مهمتر مراقبت وضعيت (CM) روغن ، به افزايش عمر آن و سلامت تجهيزات کمک کنيد و در نهايت بتوانيم به نتيجه مطلوب کاهش هزينه هاي روانکاري دست پيدا کنيد.

روغن هیدرولیک که یکی از انواع روغن های صنعتی می­باشد؛ در طول مدت زمانی که مورد استفاده قرار می گیرد بعلل مختلفی ازجمله گرما و نفوذ انواع آلودگی ها به داخل روغن به آرامی مواد نگهدارنده خود را ازدست داده است و همزمان ترکیبات مضر و ناخواسته ای از طریق واکنش های شیمیائی روغن با اکسیژن در درون روغن ایجاد می شود. این ترکیبات خاصیت اسیدی داشته ( البته ضعیف ) و شناسائی مستقیم آنها توسط آزمایش های روغن امکان پذیر نمی باشد. اندازه این ترکیبات معلق در روغن کوچکتر از یک میکرون می باشد و لذا از روش فیلتراسیون امکان بیرون کشیدن آنها از داخل روغن نیست. میزان حلالیت این ترکیبات مضر در روغن بستگی به درجه حرارت روغن دارد. هرچه دمای روغن بیشتر باشد مقدار حلالیت نیز بیشتر است و بالعکس. البته آزمایشی که بطور غیر مستقیم از وجود این ترکیبات مضر خبر می دهد اندازه گیری مقدار ترکیبات اسیدی در روغن می باشد. چنانچه مقدار عدد اسیدی در طول زمان رو به افزایش برود به معنای زیاد شدن ترکیبات مضر و مولد وارنیش در روغن است .اگر به موقع این ترکیبات ناشی از اکسیداسیون از درون روغن بیرون کشیده شود کمک بزرگی به سلامت دستگاه شده است. اکثر خرابی ها و از کار افتادگی ماشین آلات ناشی از نتیجه مستقیم آلودگی روغن آن است. با تصفیه به موقع روغن میتوان بسیاری از مخارج کاذب و کلان در صنایع و هزینه هایی که به مراتب کمتر از خرید روغن می باشد، جلوگیری نمود و عمرماشین آلات و روغن را به دو برابر افزایش داد. هزینه هایی که توسط آلودگی ها  نتیجه می شوند، عبارتند از: اتلاف زمان تولید (زمانی که ماشین کار نمی کند، هزینه های جایگزینی قطعات و هزینه دفع و درصد ضایعات افزوده. با توجه به مشکلات و موارد مطرح شده  وجود فرآیندی به نام تصفیه روغن بسیار لازم و حیاتی می باشد که باعث افزایش طول عمر دستگاه ، تجهیزات و روغن می گردد.